Tips: Du har en eldre versjon av nettleseren Internet Explorer
For å få en best mulig opplevelser av å bruke våre nettsider, anbefaler vi deg å laste ned en nyere versjon av Internet Explorer.
Alternativt kan du velge en annen moderne nettleser som feks Firefox, Opera eller Google Chrome.
Dersom du har jobb pc, bør du kontakte IT-ansvarlig.

Fullkornspinner med dipp

Fullkornspinnene er et godt og smakfullt alternativ til alle typer salt snacks. 100 % grove! Kesamdippen er prikken over i-en.

Dette trenger du:

2,5 dl vann
½ pk gjær
250 g Fibramel
1 ts salt
½ ts grovmalt pepper
1 ss olivenolje
olivenolje til pensling
flaksalt og grovkvernet pepper til pynt

Kesamdipp:
1 beger kesam
2 ss friske urter (f.eks rosmarin, basilikum, timian) , hakkede
½ ts salt
½ ts pepper
saften av ½ stk sitron

Slik gjør du:

Varm vannet til det er fingervarmt, 37 °C.

Bland alle ingrediensene, men hold igjen 1 dl vann, oljen og pepperen til senere. Elt deigen godt for hånd eller med kjøkkenmaskin. Start med lav hastighet og øk etter hvert dersom du bruker kjøkkenmaskin. Når deigen er nesten ferdig, tilsettes det siste vannet litt etter litt i små mengder. Deigen skal nå være smidig og ha en blank overflate. Tilsett deretter olivenoljen og pepperen, og bland disse inn i deigen på sakte fart.

Dekk bakebollen med plast, og la den heve i en halv time. Hell deigen ut på bakebordet. Brett den sammen og legg den tilbake i bollen. La deigen heve videre i ca. 1 time.

Ta deigen ut på et melet bakebord og skjær ut tynne strimler. Strekk strimlene ut på en plate med bakepapir. Det er viktig at strimlene ikke blir for tynne, men heller ikke for tykke.

Pensle strimlene med olivenolje, og strø med litt flaksalt og grovkvernet pepper. La dem heve i 10 minutter.

Stek brødpinnene i midten av ovnen ved ca. 220 °C i 10–15 minutter til de er gyllenbrune. Avkjøles på rist.

Kesamdipp: Bland alle ingrediensene og server som dipp til Fullkornspinnene.

Kilde: www.brodogkorn.no

Fullkornspinner, fullkorn, fibra, hvetemel 

Fullkornspinner med dipp
Møllerens produkter i denne oppskriften: